Translate

неділя, 6 листопада 2016 р.

Методи визначення глюкози в сечі


Якісні проби
Більшість якісних проб, які використовуються для визначен­ня глюкози в сечі, базується на редукційних властивостях альдегідної групи глюкози. Як окислювач використовують будь-яку лег­ко редукуючу сіль, що дає при відновленні забарвлену сполуку. До таких методів відносять проби Фелінга, Гайнеса, Ніландера,Бенедикта, глюкозооксидазну пробу.
Проба Гайнеса
Реакція грунтується на властивості глюкози відновлювати гідрат окису міді в лужному середовищі в гідрат закису міді (жовтого кольору) або закис міді (червоного кольору). Щоб із гідрату окису міді при нагріванні не утворився чорний осад міді, до реак­тиву додають гліцерин, гідроксильні групи якого зв'язують гідрат окису міді.

Глюкозооксидазна проба
В основу методу покладено окислення глюкози ферментом глюкозооксидазою (нотатином). Перекис водню, що утворюється при цьому, розщеплюється іншим ферментом (пероксидазою) і окислює барвник-індикатор (похідне бензидину), змінюючи його забарвлення. 
Кетонові тіла
ЗАГАЛЬНОПРИЙНЯТИМИ МЕТОДАМИ НЕ ВИЗНАЧАЮТЬСЯ
(кетонові тіла виділяються з сечею у кількості менш як 50 мг/добу)
Кетонурія — поява в сечі кетонових тіл. До кетонових тіл належать 3 сполуки: ацетон, ацетооцтова кислота і β-оксимасляна кислота. Більша частина жирів та деякі білки сприяють утворенню кетонових тіл. Кетонові тіла швидко окислюються в тканинах до СО2 і Н2О, тому із сечею за добу виводиться майже 20-50 мг кетонових тіл. Кетонурія може бути наслідком підвищеного утворення кетонових тіл і наслідком порушення їх розпаду:
·       цукровий діабет (декомпенсований);
·       вуглеводне голодування; дієта, спрямована на зниження   маси тіла;
·       гіперпродукція кортикостероїдів (пухлина передньої частки гіпофізу або надниркових залоз);
·       токсикози в дитячому віці (ацетонемічне блювання), тривалі шлунково-кишкові розлади, дизентерія.
Методи визначення кетонових тіл в сечі
Якісні проби
Кетонові тіла в сечі існують спільно, тому роздільного їх виз­начення практично не роблять.
Якісні реакції на кетонові тіла стають можливими завдяки появі кольорової реакції при їх взаємодії з нітропрусидом натрію в лужному середовищі.
Проба Ланге
До 6-12 мл сечі (3/4 пробірки) додають 1 мл льодяної оцтової кислоти і 0,5-1 мл свіжоприготовленого 10 %-го розчину нітропрусиду натрію, а після цього обережно нашаровують піпеткою від 1,5 до 2 мл концентрованого аміаку. Проба вважається позитивною, якщо упродовж 3 хв. на межі зіткнення двох рідин з'явиться рожево-фіолетове кільце.

Проба Лестраде
На предметне скло поміщають пучку або з кінчика ножа реактиву Лестраде, що складається з 1 г (0,5 г) нітропрусиду натрію, 20 г сірчанокислого амонію і 20 гбезводного карбонату натрію. На реактив капають краплю сечі. Позитивний результат дає вишнево-червоне забарвлення.
ЖОВЧНІ ПІГМЕНТИ
Жовчні пігменти (білірубін, білівердин) зявляються в сечі при гепатитах. 
Якісні проби
Проба Гмеліна
До 20 крапель концентрованої азотної кислоти в пробірку обережно по стінці додають із піпетки досліджувану сечу, так, щоб рідини не змішувалися. Тоді на межі двох рідин з’являються кільця, забарвлені в різний колір: зелений, синій, фіолетовий, червоний та жовтий. 
Проба Розіна
В пробірку наливають 4-5 мл сечі і обережно по стінках пробірки нашаровують розчин йоду. Поява на межі двох рідин зеленого кільця свідчить про наявність білірубіну. 

Немає коментарів:

Дописати коментар